Telephone: +0800 123 4567
+0800 123 4567
 

Neden Babalar?

Anasayfa » Neden Babalar?

Baba bir çocuğun gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir. Erkek çocuk için adeta bir özdeşim modeli,kahraman ve erkekliği öğreneceği rol-model örneğidir. Bir çocuğun anneden sonra, sevgi, şefkat ve güven duygusunu en gerekli ve sağlıklı kuracağı kişidir baba. Babanın sadece maddi bakımla değil ruhsal gelişimle de ilgili olması gerekmektedir. Çünkü dinleyen ve anlamaya çalışan bir baba, kızan ve uzak duran bir babadan çok daha etkilidir. Çocuk ona yakın ve paylaşan bir babayla sağlıklı özdeşim kurabilir. Çocukla geçirilecek her an, birlikte yapılacak her aktivite çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuğa ayrılmayan zaman, bir daha asla telafisi olmayan kayıp bir yaşam parçası demektir.
Çocuk eğitiminde babanın rolü anne kadar önemli iken, engelli bir çocuğun eğitiminde bu önem en az iki katına çıkmaktadır.
Ancak biliyoruz ki ülkemizde babaların büyük bir çoğunluğu engelli evlatlarını çok geç kabullenmekte, bu yüzdende çocuğuna kazandırabileceği pek çok duyguyu ve davranış modellerini kazandıramamaktadırlar. Tam da bu noktada babaların desteklenmesi eğitilmesi ve bilinçlendirimesi gerekmektedir.
” Engelli Yaşam Koçu eğitimi”ni alacak olan babaların, engelli evlatlarının öğrenme kapasitelerinin geliştirilmesinde, kişisel performanslarının artırılmasında ve yaşam kapasitelerinin çoğaltılmasında son derece önemli katkıları olacaktır.